Vishay/Dale RNC55H95R3BSB14
RNC55H95R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H95R3BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H95R3BSB14.pdf
Availability of RNC55H95R3BSB14
QUANTITY
RNC55H95R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H95R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H95R3BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H95R3BSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H95R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H95R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H95R3BSB14
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1A SOT-223 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR26H/AE26G/HPK26H datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BAG STATIC METAL-IN 4X6" datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION STM8L15X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 200V 150NS MPG06 datasheet.pdf