Vishay/Dale RNC55H9760BSBSL
RNC55H9760BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9760BSBSL
Brief Description
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9760BSBSL.pdf
Availability of RNC55H9760BSBSL
QUANTITY
RNC55H9760BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9760BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9760BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9760BSBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9760BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9760BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H9760BSBSL
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO215AB datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
BOARD DUAL COMPARATOR CLICK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf