Vishay/Dale RNC55H9761FSRSL
RNC55H9761FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9761FSRSL
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9761FSRSL.pdf
Availability of RNC55H9761FSRSL
QUANTITY
RNC55H9761FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9761FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9761FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9761FSRSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9761FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9761FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H9761FSRSL
MOD PWR ENTRY 6A MED QC 1.5 PNL datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 3ST 8B 24QSOP datasheet.pdf
IC DIFF CONVRTR DATA SCSI 56SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
HAN E M GT CONTACT 1,5 MM / AWG datasheet.pdf
CONN D-SUB STACKED M/M 25POS R/A datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X16 datasheet.pdf
14-Bit, 80 MSPS, 3 V A/D Converter IC datasheet.pdf