Vishay/Dale RNC55H9882BSB14
RNC55H9882BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9882BSB14
Brief Description
RES 98.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9882BSB14.pdf
Availability of RNC55H9882BSB14
QUANTITY
RNC55H9882BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9882BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H9882BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)98.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9882BSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H9882BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9882BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H9882BSB14
TRANS PNP 50V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
CONN INV HEADER 2-FB 60POS 5ROW datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 8-32 POST WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf