Vishay/Dale RNC55H98R8BSBSL
RNC55H98R8BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H98R8BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 98.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H98R8BSBSL.pdf
Availability of RNC55H98R8BSBSL
QUANTITY
RNC55H98R8BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H98R8BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H98R8BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)98.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H98R8BSBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H98R8BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H98R8BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H98R8BSBSL
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER - PG21 TO M32 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MSTB 2 5/ 3-ST BD:3-1 SO datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf