Vishay/Dale RNC55J1001BPBSL
RNC55J1001BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1001BPBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1001BPBSL.pdf
Availability of RNC55J1001BPBSL
QUANTITY
RNC55J1001BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1001BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1001BPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1001BPBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1001BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1001BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J1001BPBSL
RES SMD 28 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X6S 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 120A D-67 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
26500 31C 31#20 S TH PLUG LC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 250V 10% RADIAL datasheet.pdf