Vishay/Dale RNC55J1001BRB14
RNC55J1001BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1001BRB14
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1001BRB14.pdf
Availability of RNC55J1001BRB14
QUANTITY
RNC55J1001BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1001BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1001BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1001BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1001BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1001BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1001BRB14
KIT MPLAB REAL ICE TRACE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 79.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf