Vishay/Dale RNC55J1001BRBSL
RNC55J1001BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1001BRBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1001BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1001BRBSL
QUANTITY
RNC55J1001BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1001BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1001BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1001BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1001BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1001BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1001BRBSL
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf
MICRO 37C S 18" WHT datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 3.2MM datasheet.pdf