Vishay/Dale RNC55J1001BSBSL
RNC55J1001BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1001BSBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1001BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1001BSBSL
QUANTITY
RNC55J1001BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1001BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1001BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1001BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1001BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1001BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1001BSBSL
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
IC FPGA 148 I/O 240QFP datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 468MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1A 200 MOHM TH datasheet.pdf