Vishay/Dale RNC55J1001FMB14
RNC55J1001FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1001FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1001FMB14.pdf
Availability of RNC55J1001FMB14
QUANTITY
RNC55J1001FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1001FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1001FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1001FMB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1001FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1001FMB14 Details Description
Related parts for RNC55J1001FMB14
IC FLASH 32MBIT 65NS 66SCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W DO15 datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 16POS datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
1239 SILVER 1000 FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf