Vishay/Dale RNC55J1002DRR36
RNC55J1002DRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1002DRR36
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1002DRR36.pdf
Availability of RNC55J1002DRR36
QUANTITY
RNC55J1002DRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1002DRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1002DRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1002DRR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1002DRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1002DRR36 Details Description
Related parts for RNC55J1002DRR36
MOSFET N-CH 500V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 20BIT LC2MOS MONO 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT RECP datasheet.pdf
1000UF 250V 35X50MM 85C 12000H datasheet.pdf