Vishay/Dale RNC55J1003BSRSL
RNC55J1003BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1003BSRSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1003BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1003BSRSL
QUANTITY
RNC55J1003BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1003BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1003BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1003BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1003BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1003BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1003BSRSL
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A LONG LA datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR MALE 10POS 6' datasheet.pdf
RES 120K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X8L 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf