Vishay/Dale RNC55J1003DRBSL
RNC55J1003DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1003DRBSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1003DRBSL.pdf
Availability of RNC55J1003DRBSL
QUANTITY
RNC55J1003DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1003DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1003DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1003DRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1003DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1003DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1003DRBSL
RES 2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RECEIVER IR 5V 38KHZ 8-TSSOP datasheet.pdf
ADAPTER FOR PD3 RACEWAY BOX IVRY datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf