Vishay/Dale RNC55J1010BSB14
RNC55J1010BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1010BSB14
Brief Description
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1010BSB14.pdf
Availability of RNC55J1010BSB14
QUANTITY
RNC55J1010BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1010BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1010BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1010BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1010BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1010BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1010BSB14
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RACK MOUNT OUTLET STRIP 10A 8 PO datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 25POS datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 4X326" A MED datasheet.pdf
CONN EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM 0M3 MPO 14M datasheet.pdf