Vishay/Dale RNC55J1022BSRSL
RNC55J1022BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1022BSRSL
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1022BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1022BSRSL
QUANTITY
RNC55J1022BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1022BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1022BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1022BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1022BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1022BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1022BSRSL
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf