Vishay/Dale RNC55J1022DSB14
RNC55J1022DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1022DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1022DSB14.pdf
Availability of RNC55J1022DSB14
QUANTITY
RNC55J1022DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1022DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1022DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1022DSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1022DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1022DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1022DSB14
IC SWITCH QUAD 2X1 14DIP datasheet.pdf
SOCKET SCREW TERM FOR HN2 RELAY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 65MA SNT6A datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf