Vishay/Dale RNC55J1022DSB14
RNC55J1022DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1022DSB14
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1022DSB14.pdf
Availability of RNC55J1022DSB14
QUANTITY
RNC55J1022DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1022DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1022DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1022DSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1022DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1022DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1022DSB14
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 12" datasheet.pdf
IC LVDS SERDES TRANSMTTR 48TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC 4 CHANNEL MMIC 24GHZ datasheet.pdf