Vishay/Dale RNC55J1023BSB14
RNC55J1023BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1023BSB14
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1023BSB14.pdf
Availability of RNC55J1023BSB14
QUANTITY
RNC55J1023BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1023BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1023BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1023BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1023BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1023BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1023BSB14
RES 5.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SHELF FIXED 15X17.5X5.22" BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 48-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 16POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 500V TO-94 datasheet.pdf