Vishay/Dale RNC55J1043BSRE6
RNC55J1043BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1043BSRE6
Brief Description
RES 104K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1043BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1043BSRE6
QUANTITY
RNC55J1043BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1043BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1043BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1043BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1043BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1043BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1043BSRE6
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 PG13.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
ULTRA POD/FA SAPR090F140F LM CUT datasheet.pdf
RF EVAL EMBER COMPANION KIT datasheet.pdf
IC OPAMP LP 200KHZ 5.5V datasheet.pdf