Vishay/Dale RNC55J1051BRB14
RNC55J1051BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1051BRB14
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1051BRB14.pdf
Availability of RNC55J1051BRB14
QUANTITY
RNC55J1051BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1051BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1051BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1051BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1051BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1051BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1051BRB14
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RING TIN 4/0AWG 1/2" datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
TRIAC 400V 20A SOT93 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V 2000MAH NIMH datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf