Vishay/Dale RNC55J1061BSRSL
RNC55J1061BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1061BSRSL
Brief Description
RES 1.06K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1061BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1061BSRSL
QUANTITY
RNC55J1061BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1061BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1061BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1061BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1061BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1061BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1061BSRSL
FUSE BOARD MOUNT 125MA 250VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER ANALOG 6N 5V GR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC MOSFET IGBT DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 128QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf