Vishay/Dale RNC55J1064BSB14
RNC55J1064BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1064BSB14
Brief Description
RES 1.06M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1064BSB14.pdf
Availability of RNC55J1064BSB14
QUANTITY
RNC55J1064BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1064BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1064BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.06M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1064BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1064BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1064BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1064BSB14
MINIGRABBER/MINI BANANA 12" BLK datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED WATER CLEAR TRI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf