Vishay/Dale RNC55J1064BSRSL
RNC55J1064BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1064BSRSL
Brief Description
RES 1.06M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1064BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1064BSRSL
QUANTITY
RNC55J1064BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1064BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1064BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1064BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1064BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1064BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1064BSRSL
CONN SOCKET RCPT .013-.020 30AU datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 370MA 480 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf