Vishay/Dale RNC55J1074BSRSL
RNC55J1074BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1074BSRSL
Brief Description
RES 1.07M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1074BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1074BSRSL
QUANTITY
RNC55J1074BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1074BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1074BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1074BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1074BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1074BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1074BSRSL
IC TRANS ARRAY PNP MATCH SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 16SOP datasheet.pdf
CONN 7MM PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 5P-5P/5P F-F/M datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.1V 4-USP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
15POS SHORTJACK SCREW UNC-4-40 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 30V TOPHAT datasheet.pdf