Vishay/Dale RNC55J1093BRRE6
RNC55J1093BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1093BRRE6
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1093BRRE6.pdf
Availability of RNC55J1093BRRE6
QUANTITY
RNC55J1093BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1093BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1093BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1093BRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1093BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1093BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1093BRRE6
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 3' GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 6POS datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM GREEN DIFF datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR PIN RECP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
22UF 35V 8.509X16.205 105C RAD datasheet.pdf