Vishay/Dale RNC55J1093BRRSL
RNC55J1093BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1093BRRSL
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1093BRRSL.pdf
Availability of RNC55J1093BRRSL
QUANTITY
RNC55J1093BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1093BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1093BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1093BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1093BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1093BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J1093BRRSL
CABLE CLAMP BLACK 1/16" datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RACK - FILTER GRILL BEIGE datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL LTE datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf