Vishay/Dale RNC55J10R0FSB14
RNC55J10R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R0FSB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R0FSB14.pdf
Availability of RNC55J10R0FSB14
QUANTITY
RNC55J10R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R0FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R0FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J10R0FSB14
FILTER BANDPASS 2.4GHZ datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 95 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SGE-225-2-0790L 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
1-1/4" EXT CORNER 1" BEND IVORY datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4.8A 97 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf