Vishay/Dale RNC55J10R1BSRSL
RNC55J10R1BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R1BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R1BSRSL.pdf
Availability of RNC55J10R1BSRSL
QUANTITY
RNC55J10R1BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R1BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R1BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R1BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R1BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R1BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J10R1BSRSL
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf