Vishay/Dale RNC55J10R6BRBSL
RNC55J10R6BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R6BRBSL
Brief Description
RES 10.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R6BRBSL.pdf
Availability of RNC55J10R6BRBSL
QUANTITY
RNC55J10R6BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R6BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R6BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R6BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R6BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R6BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J10R6BRBSL
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28TSSOP datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.5V 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CONN HEADR PND TOP 24POS 2MM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 50 OHM 12W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf