Vishay/Dale RNC55J10R6BRRSL
RNC55J10R6BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R6BRRSL
Brief Description
RES 10.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R6BRRSL.pdf
Availability of RNC55J10R6BRRSL
QUANTITY
RNC55J10R6BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R6BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R6BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R6BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R6BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R6BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J10R6BRRSL
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
KIT ARIS+ DK CRYPTOMEM/COMPANION datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.48UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS datasheet.pdf