Vishay/Dale RNC55J1100BSB14
RNC55J1100BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1100BSB14
Brief Description
RES 110 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1100BSB14.pdf
Availability of RNC55J1100BSB14
QUANTITY
RNC55J1100BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1100BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1100BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1100BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1100BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1100BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1100BSB14
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf