Vishay/Dale RNC55J1102DSB14
RNC55J1102DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1102DSB14
Brief Description
RES 11K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1102DSB14.pdf
Availability of RNC55J1102DSB14
QUANTITY
RNC55J1102DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1102DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1102DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1102DSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1102DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1102DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1102DSB14
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 10MA SC70-5 datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT ORN LC 0.4" CC datasheet.pdf
RES 391 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf