Vishay/Dale RNC55J1134BSB14
RNC55J1134BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1134BSB14
Brief Description
RES 1.13M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1134BSB14.pdf
Availability of RNC55J1134BSB14
QUANTITY
RNC55J1134BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1134BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1134BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1134BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1134BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1134BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1134BSB14
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 5V 16MZ OTP 44-DIP datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT/STOR REGSTR 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 25A 1/8TH BRICK datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf