Vishay/Dale RNC55J1141BSBSL
RNC55J1141BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1141BSBSL
Brief Description
RES 1.14K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1141BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1141BSBSL
QUANTITY
RNC55J1141BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1141BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1141BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1141BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1141BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1141BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1141BSBSL
CONN HEADER BRKWAY 8POS STR GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 50MA SNT6A datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 3ACP+24S+5P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOUNT, CLAMP datasheet.pdf
CTV 37C 37#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf