Vishay/Dale RNC55J1150BSB14
RNC55J1150BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1150BSB14
Brief Description
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1150BSB14.pdf
Availability of RNC55J1150BSB14
QUANTITY
RNC55J1150BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1150BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1150BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1150BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1150BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1150BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1150BSB14
CONN HEADER 40POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
SEMI-AUTO TERMINATOR FOR RAST 5 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Flash) Camera Flash 10-SON (3x3) datasheet.pdf
CABLE DUCT VERTICAL HINGED datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB R/A G HP TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
15POS F SC 4-40 830PF datasheet.pdf