Vishay/Dale RNC55J1153BRB14
RNC55J1153BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1153BRB14
Brief Description
RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1153BRB14.pdf
Availability of RNC55J1153BRB14
QUANTITY
RNC55J1153BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1153BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1153BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1153BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1153BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1153BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1153BRB14
RACK STEEL 24.5X21X16 BLK datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL 48-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf