Vishay/Dale RNC55J1154FSB14
RNC55J1154FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1154FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1154FSB14.pdf
Availability of RNC55J1154FSB14
QUANTITY
RNC55J1154FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1154FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1154FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1154FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1154FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1154FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1154FSB14
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT TRIPLE SERIAL 14-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf