Vishay/Dale RNC55J11R0BSRSL
RNC55J11R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J11R0BSRSL
Brief Description
RES 11 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J11R0BSRSL.pdf
Availability of RNC55J11R0BSRSL
QUANTITY
RNC55J11R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J11R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J11R0BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J11R0BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J11R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J11R0BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J11R0BSRSL
CABLE EXTEN DB15M-DB15M XGA 3M datasheet.pdf
RAILS PANEL MOUNTING 70" 1 PAIR datasheet.pdf
IC BUFFER BUS 2WR ADDRESS 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR datasheet.pdf
LJT 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
TV 39C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
Stereo, 24-Bit, 192 kHz, Multibit DAC IC datasheet.pdf