Vishay/Dale RNC55J11R3BSB14
RNC55J11R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J11R3BSB14
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J11R3BSB14.pdf
Availability of RNC55J11R3BSB14
QUANTITY
RNC55J11R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J11R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J11R3BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J11R3BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J11R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J11R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J11R3BSB14
Crystal 12.2880MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC26S/AE26G/CPC26S datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3.6MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf