Vishay/Dale RNC55J11R4BRRSL
RNC55J11R4BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J11R4BRRSL
Brief Description
RES 11.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J11R4BRRSL.pdf
Availability of RNC55J11R4BRRSL
QUANTITY
RNC55J11R4BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J11R4BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J11R4BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J11R4BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J11R4BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J11R4BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J11R4BRRSL
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.7A SOT-89 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 150 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS SLDR datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf