Vishay/Dale RNC55J1201BSR36
RNC55J1201BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1201BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1201BSR36.pdf
Availability of RNC55J1201BSR36
QUANTITY
RNC55J1201BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1201BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1201BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1201BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1201BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1201BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1201BSR36
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 30MA TO92-3 datasheet.pdf
IC PANELBUS DVI REC 100-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-12VOU datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf