Vishay/Dale RNC55J1201BSR36
RNC55J1201BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1201BSR36
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1201BSR36.pdf
Availability of RNC55J1201BSR36
QUANTITY
RNC55J1201BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1201BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1201BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1201BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1201BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1201BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1201BSR36
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
SW ROTARY ACTUATOR SP 2-12POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 230V datasheet.pdf
WE-FSFS FERRITE SHEET 60X60X.2 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf