Vishay/Dale RNC55J1211BRBSL
RNC55J1211BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1211BRBSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1211BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1211BRBSL
QUANTITY
RNC55J1211BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1211BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1211BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1211BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1211BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1211BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1211BRBSL
DIODE ZENER 4.7V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC 12BIT 10MHZ HI SNR A/D 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 120K OHM 4SIP datasheet.pdf
HEATSHRINK 19.05MM ID 50MM L datasheet.pdf