Vishay/Dale RNC55J1211BRRSL
RNC55J1211BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1211BRRSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1211BRRSL.pdf
Availability of RNC55J1211BRRSL
QUANTITY
RNC55J1211BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1211BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1211BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1211BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1211BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1211BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J1211BRRSL
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 510MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818MHZ 18PF SMD datasheet.pdf