Vishay/Dale RNC55J1212BRRSL
RNC55J1212BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1212BRRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1212BRRSL.pdf
Availability of RNC55J1212BRRSL
QUANTITY
RNC55J1212BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1212BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1212BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1212BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1212BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1212BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J1212BRRSL
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FRICTION RING -.656 datasheet.pdf
CONN PNL RCPT TRIAX SKT SLDER datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 59MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf