Vishay/Dale RNC55J1213BSRSL
RNC55J1213BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1213BSRSL
Brief Description
RES 121K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1213BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1213BSRSL
QUANTITY
RNC55J1213BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1213BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1213BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1213BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1213BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1213BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1213BSRSL
DEVICE SERVR EMB 3.3V SRL-TO-ETH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
S/E ASSMBLY 8POS 16AWG 3' datasheet.pdf