Vishay/Dale RNC55J1214BSBSL
RNC55J1214BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1214BSBSL
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1214BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1214BSBSL
QUANTITY
RNC55J1214BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1214BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1214BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1214BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1214BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1214BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1214BSBSL
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 180MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
Crystal 38.4000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 90MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf