Vishay/Dale RNC55J1232BSRE6
RNC55J1232BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1232BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1232BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1232BSRE6
QUANTITY
RNC55J1232BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1232BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1232BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1232BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1232BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1232BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1232BSRE6
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 42VC DO214AB datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
LED 5MM BLUE WATER RED datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MGMS COUNTER NUT M12 BRASS datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
6,8UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf