Vishay/Dale RNC55J1240BSBSL
RNC55J1240BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1240BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1240BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1240BSBSL
QUANTITY
RNC55J1240BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1240BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1240BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1240BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1240BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1240BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1240BSBSL
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MEDPULSE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 T/H datasheet.pdf