Vishay/Dale RNC55J1241BSR36
RNC55J1241BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1241BSR36
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1241BSR36.pdf
Availability of RNC55J1241BSR36
QUANTITY
RNC55J1241BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1241BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1241BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1241BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1241BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1241BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1241BSR36
IC INVERTER HEX HS 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CTRLR INT 256CH 323-FCLBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf